Dukers Appliance Co., USA Ltd.  |  MFG #: DUC60R-D4  |  Item #: 2035870
Item: #2035870
Technical details
Manufacturer Dukers Appliance Co., USA Ltd.
Model Number DUC60R-D4
Manufacturer Part # DUC60R-D4
Compressor HP 1/5 HP
Access Type Drawers
Size 4 Section
Exterior Finish Stainless Steel Exterior
Refrigeration Self-contained, Rear Mounted
Door Type Solid
Energy Efficiency ENERGY STAR®
Width 60" - 71"
Height 36"
Width 60.13"
Depth 31.5"
Weight 323 lbs
UPC 00810060210796
cETLus Yes
ETL-Sanitation Yes
About this item
Product Details
Dukers Appliance Co., USA Ltd., DUC60R-D4, Undercounter Refrigerator with drawers, 60"W, rear mounted self-contained refrigeration, digital temperature control, 33°F (0.5°C) to 41°F (5°C) temperature range, automatic defrost, (4) self-closing drawers, stainless steel interior & exterior, 5" casters (2 braked), R290 refrigerant, 1/5 HP, 115V/60/1-ph, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation logo
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed logo
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Energy Star Qualified logo
Energy Star Qualified
Certifications
Customer reviews
Dukers Appliance Co., USA Ltd.